Polish Airports vol.1 X

Latest version: v5.1 (2020)

Post Reply
leszek81
5-12 posts
5-12 posts
Posts: 6
Joined: Sunday 13 Feb 2011, 00:38
Location: Warsaw, Poland

Post by leszek81 »

Fspilotshop nie ma w tej chwili w ogóle PA vol 1, a u nich kupowałem dawno dawno temu... Myślisz, że wrzucają właśnie update?

pozdrawiam,
Leszek
Rafal

Post by Rafal »

suavec wrote:I don't know how to remove marshaller. Too be honest, this option would be quite usefull in installation program.
jgoggi wrote:static pushback tug and static "frozen" marshaller occupying 2 of the most used parkings just where the GSX interactive marshaller should appear
Hard to disagree!
I also hope to see this possibility.

I think quite a lot of people use AES or GSX these days.
MANIEK748
5-12 posts
5-12 posts
Posts: 7
Joined: Monday 12 Aug 2013, 13:13
Location: Wroclaw, Poland

Post by MANIEK748 »

Leszek81 napisał
Fspilotshop nie ma w tej chwili w ogóle PA vol 1, a u nich kupowałem dawno dawno temu... Myślisz, że wrzucają właśnie update?

Witam
Ja również kupawałem juz jakiś czas temu u nich i wciąż nie mają nowej wersji 3.0.
Może moglibyście coś z tym zrobić?
może inną opcję sprzedaży dla tych którzy kupili a ich sklep nie posiada jeszcze lub wogóle nie będzie mieć w sprzedaży nowych wersji (aktualizacji ) maze jakiś bezpośredni link ze strony DD.
Prosze zróbcie coś w tej sprawie bo tak nie może być ze jedni maja bo kupili w innym sklepie a drudzy nie maja bo kupili w innym (dziadowskim) sklepie?
Jestem posiadaczem wielu waszych super dodatków więc nie pozostawiajcie nas samych.
pozdrawiam
Mariusz


[ Dodano: Pią Sie 16, 2013 10:06 ]
Leszek81 napisal
Fspilotshop nie ma w tej chwili w ogóle PA vol 1, a u nich kupowałem dawno dawno temu... Myślisz, że wrzucają właśnie update?
Witam
Ja również kupawałem juz jakiś czas temu u nich i wciąż nie mają nowej wersji 3.0.
Może moglibyście coś z tym zrobić?
może inną opcję sprzedaży dla tych którzy kupili a ich sklep nie posiada jeszcze lub wogóle nie będzie mieć w sprzedaży nowych wersji (aktualizacji ) maze jakiś bezpośredni link ze strony DD.
Prosze zróbcie coś w tej sprawie bo tak nie może być ze jedni maja bo kupili w innym sklepie a drudzy nie maja bo kupili w innym (dziadowskim) sklepie?
Jestem posiadaczem wielu waszych super dodatków więc nie pozostawiajcie nas samych.
pozdrawiam
Mariusz
soft landings
User avatar
peterg_1611
0-1 posts
0-1 posts
Posts: 1
Joined: Friday 12 Jul 2013, 12:03
Location: Chorley, UK (EGCC)

Post by peterg_1611 »

MANIEK748 wrote:Leszek81 napisał
Fspilotshop nie ma w tej chwili w ogóle PA vol 1, a u nich kupowałem dawno dawno temu... Myślisz, że wrzucają właśnie update?

Witam
Ja również kupawałem juz jakiś czas temu u nich i wciąż nie mają nowej wersji 3.0.
Może moglibyście coś z tym zrobić?
może inną opcję sprzedaży dla tych którzy kupili a ich sklep nie posiada jeszcze lub wogóle nie będzie mieć w sprzedaży nowych wersji (aktualizacji ) maze jakiś bezpośredni link ze strony DD.
Prosze zróbcie coś w tej sprawie bo tak nie może być ze jedni maja bo kupili w innym sklepie a drudzy nie maja bo kupili w innym (dziadowskim) sklepie?
Jestem posiadaczem wielu waszych super dodatków więc nie pozostawiajcie nas samych.
pozdrawiam
Mariusz


[ Dodano: Pią Sie 16, 2013 10:06 ]
Leszek81 napisal
Fspilotshop nie ma w tej chwili w ogóle PA vol 1, a u nich kupowałem dawno dawno temu... Myślisz, że wrzucają właśnie update?
Witam
Ja również kupawałem juz jakiś czas temu u nich i wciąż nie mają nowej wersji 3.0.
Może moglibyście coś z tym zrobić?
może inną opcję sprzedaży dla tych którzy kupili a ich sklep nie posiada jeszcze lub wogóle nie będzie mieć w sprzedaży nowych wersji (aktualizacji ) maze jakiś bezpośredni link ze strony DD.
Prosze zróbcie coś w tej sprawie bo tak nie może być ze jedni maja bo kupili w innym sklepie a drudzy nie maja bo kupili w innym (dziadowskim) sklepie?
Jestem posiadaczem wielu waszych super dodatków więc nie pozostawiajcie nas samych.
pozdrawiam
Mariusz
Cześć!

Prawdopodobnie zostanie opublikowane dzisiaj późnym wieczorem czasu polskiego. Wysłałem zapytanie w tej sprawie. Oto odpowiedź:

"Date: 2013-08-14 08:07:11
Name: Peter
E-mail: piotr........
Message:

Hi I've got question about new FSX 3.0 version of Polish Airports vol.1 by Drzewiecki Design. when will it be published here in your shop? Best regards Peter


Date: 2013-08-14 14:25:30
Name: Adam
Message:

Hello Peter,
Thank you for contacting the FlightSim Pilot Shop.

We did receive this update from Drzewiecki Design and we should have this update posted within 48 hours (probably 24 hours).

Please let us know if we can be of further assistance and we look forward to serving you again soon.

Sincerely,
Adam
FSPilotShop.com Customer Support
"

Jak będzie, to się okaże :D
Pozdrawiam serdecznie wszystkich zniecierpliwionych tak samo jak ja ;)

Piotr
castor
2-4 posts
2-4 posts
Posts: 2
Joined: Friday 12 Jul 2013, 06:54
Location: Koszalin

Post by castor »

peterg_1611

Cześć!

...Prawdopodobnie zostanie opublikowane dzisiaj późnym wieczorem czasu polskiego.....
Mam nadzieję że 50%-owa zniżka dla posiadaczy ver.1 produktu będzie obowiązywać ;-)
MANIEK748
5-12 posts
5-12 posts
Posts: 7
Joined: Monday 12 Aug 2013, 13:13
Location: Wroclaw, Poland

Post by MANIEK748 »

Peterg_1611 napisał
Prawdopodobnie zostanie opublikowane dzisiaj późnym wieczorem czasu polskiego.
Super
Jak będzie, to się okaże :D
Przekonamy się co wart ten sklep
Thank you for contacting the FlightSim Pilot Shop.

We did receive this update from Drzewiecki Design and we should have this update posted within 48 hours (probably 24 hours).

Please let us know if we can be of further assistance and we look forward to serving you again soon.

Sincerely,
Adam
FSPilotShop.com Customer Support"
castor napisał
Mam nadzieję że 50%-owa zniżka dla posiadaczy ver.1 produktu będzie obowiązywać ;-)
Witam
Dzięki za wsparcie teraz wiem że jest nas więcej. :wink:
super super :lol:
Mam nadzieję że będziemy mogli cieszyć się z tej scenerii jak już inni nasi koledzy cieszą się od poniedziałku :P
pozdrawiam wszystkich
Mariusz
soft landings
Jarlsberg
13-25 posts
13-25 posts
Posts: 20
Joined: Monday 07 Nov 2011, 16:39
Location: Notodden, Norway

Post by Jarlsberg »

Beautiful upgrade Drzewiecki! Got it a few days ago from simMarket, and I'm once again very happy of your's and your team's work! ;)

I'm just wondering, will Lublin get custom runway, or will it stay default?
jodle
50-99 posts
50-99 posts
Posts: 50
Joined: Thursday 15 Sep 2011, 12:41
Location: Czersk

Post by jodle »

A ja z justflight wreszcze z rabatem zakupiłem i tu ZONK
Każda opcja pobrania/uruchamiania kończy się tym:
Image
Jakiś pomysł co nie tak?
User avatar
suavec
5-12 posts
5-12 posts
Posts: 9
Joined: Thursday 25 Aug 2011, 22:16
Location: Gdañsk EPGD

Auta popylające po lotnisku EPGD i EPLB

Post by suavec »

Potwierdzam problem. U mnie również auta popylają po EPGD oraz EPLB.
Mam UTEX ale niższy priorytet.
creppel
5-12 posts
5-12 posts
Posts: 9
Joined: Monday 19 Aug 2013, 10:41
Location: Duisburg, germany

Post by creppel »

I tried the Demo. Looks really good.
But at Rzeszów I have an elevation problem. Any idea?
I don´t have any addon like UTX or GEX or something else.
Image
Regards, Chris
Rafal

Post by Rafal »

Chris,

DD airports are mesh sensitive.

1. Do you have any addon mesh installed?
2. What is your mesh resolution set in FSX?
mstanowski
13-25 posts
13-25 posts
Posts: 13
Joined: Wednesday 20 Jun 2012, 16:57
Location: £ód¼, Poland

Post by mstanowski »

Same problem in EPLB, what settings should i have?
Rafal

Post by Rafal »

mstanowski wrote:what settings should i have?
Unfortunately the lower, the better.
For this reason I give up on having high resolution mesh in some areas (e.g. southern Poland) even though I bought some mesh (FSGenesis in my case).
Unless the airport developer or the mesh developer makes a precise flattening file (for each aerodrome separately), the will be conflicts. Even then it will not look perfect, but at least the airport will be flattened.

You can see the problem in any place where the terrain around is not flat.
Elevated approaches (remember the EPKK hill on rwy 25 approach?), airports on plateaus, jumping aircraft (bumpy taxi), default ground showing under the airport ground textures, etc.
One of the things the Microsoft ACES team has not made easy, unfortunately.

A good example: check the LZTT (Poprad airport) in the sim.
Then download the freely available Slovakia mesh from FSGenesis, install it and see the airport again. Surprise!
creppel
5-12 posts
5-12 posts
Posts: 9
Joined: Monday 19 Aug 2013, 10:41
Location: Duisburg, germany

Post by creppel »

Rafal wrote:Chris,

DD airports are mesh sensitive.

1. Do you have any addon mesh installed?
2. What is your mesh resolution set in FSX?
I have not any mesh installed.
I will try with the mesh resolution this evening.

[ Added: Mon Aug 19, 2013 20:48 ]
I tried now with mesh resolution 1m and 19m. Just the same. Before I had 5m.
Regards, Chris
User avatar
DD Stanislaw
Administrator
Administrator
Posts: 6260
Joined: Monday 15 May 2006, 10:07
Name: Stanisław
Location: Warsaw, Poland

Post by DD Stanislaw »

This is a demo-only issue, we will correct that.

Stores are responsible for publishing product - we have no influence on their speed since it depends on their workload.
Image
Post Reply